29-08-2011 r. Wersja do wydruku  Wersja do wydruku 

Dożynki Gminne: Dolsk - Lubiatowo

 

 

 

 

 

 

Tegoroczne dożynki (28.08.2011) rozpoczął barwny, wesoły korowód samochodów i maszyn rolniczych, który przejechał przez całą wieś Lubiatowo na plac dożynkowy sygnałami i muzyką rozpoczynając świętowanie. Należy także wspomnieć, że wieś Lubiatowo została pięknie przystrojona, można było zobaczyć kolorowe scenki okolicznościowe, dekoracje domów, pobocza drogi.

 

W dekorowanie drogi dojazdowej do Lubiatowa włączyły się również wsie Kotowo i Mełpin, które zapraszały przejeżdżających na dożynki.

 

Na placu dożynkowym rozpoczęła się uroczysta msza święta, poprowadzona przez ks. Tomasza Bulińskiego, proboszcza parafii p.w. św. Michała Archanioła w Dolsku, koncelebrowana przez ks. kanonika Ryszarda Jankowiaka, proboszcza parafii p.w. św. Rocha w Wieszczyczynie oraz przez ks. Henryka Schwanke, proboszcza parafii p.w. św. Jakuba w Błażejewie.

 

Obrzędy dożynkowe rozpoczęły się od powitania przybyłych gości ze szczególnym uwzględnieniem starostów dożynkowych, którymi byli: Marzena Jurga oraz Edward Wróblewski z Lubiatowa. Ciepłe słowa powitania skierowane zostały również do sołtysa wsi Lubiatowo Łukasza Maciejewskiego i całej rady sołeckiej. Prowadzącym uroczystości był Witold Opielewicz kierownik Ośrodka Sportu i Rekreacji w Dolsku. Nad oprawą muzyczną obrzędu czuwał zespół ludowy Orlanie z Jutrosina.

 

Obrzędy tradycyjnie obejmowały uroczyste przekazanie chleba Burmistrzowi Henrykowi Litka przez starostów dożynkowych, dzielenie chleba oraz obtańcowanie wieńca. Mieszkańcy wsi Lubiatowo obdarowali chlebkami dożynkowymi zaproszonych gości, radnych oraz przedstawicieli sołectw, wyśpiewując przy tym przyśpiewki.

 

Oficjalne uroczystości zakończyło wystąpienia Burmistrza Henryka Litka, który podziękował rolnikom za trud włożony w pracę na roli oraz sołtysowi i mieszkańcom wsi Lubiatowo za wysiłek włożony we współorganizowanie uroczystości dożynkowych. W imieniu Starosty Piotra Ruty głos zabrała Maria Walczak Sekretarz Starostwa Powiatowego w Śremie. Zostały również odczytane listy gratulacyjne od Wojewody Wielkopolskiego Piotra Florka oraz Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka.

 

Po zakończeniu wystąpień miał miejsce koncert zespołu Orlanie z Jutrosina.

 

Dodatkową atrakcją tegorocznych dożynek był motorowy pokaz Amatorskiego Klubu Żużlowego „Sparta” Śrem. Przedstawiciele klubu zaprosili również wszystkich na piknik , który odbędzie się 4 września na stadionie sportowym w Śremie.

 

Goście dożynkowi mogli skorzystać z gastronomii, stoisk wystawowych i handlowych oraz zakupić los na loterii fantowej. Główną nagrodę – rower sponsorował Urząd Miasta i Gminy w Dolsku.

 

Uczestnicy dożynek bawili sie do późnych godzin wieczornych przy muzyce zespołu DYNAMIC z Książa Wlkp.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


.: Powrót :.
Wszelkie prawa zastrzeżone  © 2006 - UMiG Dolsk                  Kontakt: umig@dolsk.pl

Ten serwis korzysta z plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.