09-01-2015 r. Wersja do wydruku  Wersja do wydruku 

Regionalny System Ostrzegania (RSO)

 

 

 

 

 

 

Od dnia 1 stycznia 2015 r. wprowadzony został Regionalny System Ostrzegania (RSO). Dzięki systemowi każda osoba posiadająca smartfon, telefon komórkowy czy oglądająca telewizję publiczną będzie powiadomiona o potencjalnych zagrożeniach i klęskach żywiołowych.

 

Komunikaty będą dotyczyć lokalnych zagrożeń typu klęski żywiołowe takie, jak podtopienia, czy powodzie, huraganowe wiatry, sytuacja na drogach, w tym gołoledzie, czy nawet zagrożenia terrorystyczne.

 

Zasięg RSO

 

RSO obejmuje swym zasięgiem cały kraj.

 

 

Jak to działa?

 

Komunikat (ostrzeżenie) generowany jest przez wojewódzkie centrum zarządzania kryzysowego na stronie internetowej urzędu wojewódzkiego, a następnie w naziemnej telewizji cyfrowej (telewizja regionalna) i aplikacjach telefonicznych.

 

Komunikaty pojawiają się na ekranie telewizora w formie napisów. W zwięzły sposób informują i odsyłają do szczegółów, np. umieszczonych na konkretnej stronie telegazety. W telewizorach dostosowanych do potrzeb telewizji hybrydowej (tj. łączącej telewizję z internetem) istnieje możliwość przejścia na stronę oferującą np. filmową informację dotyczącą zagrożenia.

 

 

Smartfony - komórki

 

Aplikacja na smartfony telefony komórkowe posiada opcję „push”, na którą musimy wyrazić zgodę podczas instalacji. Dzięki temu powiadomienia z ostrzeżeniami będą pojawiały się na telefonach bez konieczności „wchodzenia” w aplikację.

 

Bezpłatna aplikacja RSO jest dostępna w internetowych sklepach z aplikacjami na poszczególne platformy: Android (Google Play), iOS (Apple App Store) oraz Windows Phone (Windows Phone Store). Dostępne są również poprzez wyszukiwarkę internetową, w którą wpisujemy słowa kluczowe – RSO lub Regionalny System Ostrzegania.

 

Odpowiednie aplikacje można pobrać poniżej, należy posiadać wcześniej konto w odpowiednim sklepie lub stworzyć nowe konto:

 

Android Google Play

iOS Apple App Store

Windows Phone Windows Phone Store


.: Powrót :.
Wszelkie prawa zastrzeżone  © 2006 - UMiG Dolsk                  Kontakt: umig@dolsk.pl

Ten serwis korzysta z plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.