10-08-2020 r. Wersja do wydruku  

Koncert „O miłości i o śmierci” w wigilię odpustu św. Wawrzyńca

 

 

 

Tradycja odpustu św. Wawrzyńca trwa w Dolsku nieprzerwanie od wielu lat. Chcąc dodatkowo uświetnić to wydarzenie, 9 sierpnia - w wieczór poprzedzający dzień św. Wawrzyńca - odbył się koncert muzyki renesansowej i barokowej zatytułowany „O miłości i o śmierci”.

 

Mieszkańcy Dolska i okolic spotkali się na wzgórzu przy kościele, by wsłuchać się w śpiew sopranistki Katarzyny Hołysz oraz w brzmienie kopii instrumentów historycznych z XVII wieku, na których grali: Ewa Biały – flet, Henryk Kasperczak – lutnia, teorba, Monika Woźniak – klawesyn, Marcin Bajon – viola da gamba.

 

Podczas tegorocznej odsłony koncertu artyści oprowadzili zgromadzoną publiczność po meandrach miłości i śmierci. Nie zabrakło zatem utworów, w których tragiczna śmierć spowodowana jest nieszczęśliwą miłością. Publiczność miała możliwość przypomnienia sobie historii takich par jak Dydona i Eneasz, czy Eurydyka i Orfeusz. Przepełnione smutkiem i nostalgią utwory przełamane zostały utworami pełnymi nadziei i miłości, jak wzniosła oda na cześć św. Cecylii.

 

Koncert muzyki dawnej, tradycyjnie już, zakończyła wspaniale wykonana kantata o przyjaźni.

 

Mecenat nad wydarzeniem objęła Pani Burmistrz Miasta i Gminy Dolsk oraz Międzygminny Związek Turystyczny Wielkopolska Gościnna, a koncert zorganizowali wspólnie: Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Dolsk, Parafia pw. św. Michała Archanioła w Dolsku, Ogólnopolskie Stowarzyszenie „Z Muzyką do Ludzi” oraz Miejsko-Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji w Dolsku.

 

 


.: Powrót :.
Wszelkie prawa zastrzeżone  © 2006 - Urząd Miasta i Gminy Dolsk       Kontakt: umig@dolsk.pl
Ten serwis korzysta z plików cookies.       Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.