01-09-2020 r. Wersja do wydruku  

81. rocznica wybuchu II wojny światowej

 

 

 

1 września 1939 roku atakiem wojsk III Rzeszy na Polskę rozpoczął się największy konflikt zbrojny w historii – II wojna światowa. Po dzień dzisiejszy symbolem tamtych dni jest siedmiodniowa obrona Westerplatte, niewielkiej strażnicy wojskowej i składu broni na polskim wybrzeżu. Jednocześnie z atakiem na Westerplatte 1 września rano wojska niemieckie zaatakowały z powietrza cały kraj, przekroczyły granicę lądową i uderzyły od morza na Gdynię i Hel.

 

To co zdarzyło się we wrześniu 1939 roku i trwało przez następne 6 lat - walka o przetrwanie, lęk i rozpacz, bezsilny gniew ludzi, którym odebrano prawo do normalnego życia, ale równocześnie heroizm Polaków i ich wielkie oddanie w walce o ukochaną Ojczyznę, na trwałe zapisało się w historii naszego narodu.

 

Dla upamiętnienia 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej przedstawiciele władz samorządowych gminy Dolsk złożyli na dolskim rynku, pod pomnikiem Bohaterów Ziemi Dolskiej kwiaty, by w imieniu całej społeczności oddać cześć mieszkańcom Ziemi Dolskiej, którzy walczyli i poświęcili dla naszej Ojczyzny to, co mieli najcenniejsze - swoje życie.

 

Cześć ich pamięci!

 

 


.: Powrót :.
Wszelkie prawa zastrzeżone  © 2006 - Urząd Miasta i Gminy Dolsk       Kontakt: umig@dolsk.pl
Ten serwis korzysta z plików cookies.       Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.