GMINA DOLSK

Herb Gminy Dolsk


Temat: Holendrzy z wizytą w Dolsku
Holendrzy z wizytą w Dolsku

 

 

 

 

 

 

W dniach 10 i 11 września 2009 roku gościli w gminie Dolsk nasi przyjaciele z Noordenveld. Na czele 22 osobowej delegacji - którą stanowili głównie strażacy - stał Burmistrz Noordenveld Hans van der Laan wraz ze swoim zastępcą Janem Kemkersem. Holendrzy przyjechali do nas, by przekazać nam - a właściwie członkom OSP w Dolsku – swój strażacki samochód.

 

Gości powitał Burmistrz Dolska – Henryk Litka, który wyraził wielką radość z wizyty przedstawicieli naszej partnerskiej gminy. Podczas uroczystej kolacji, Hans van der Laan, który nie mógł być obecny na czerwcowych uroczystościach związanych z oficjalnymi obchodami 650–lecia lokacji miasta Dolsk, otrzymał przyznaną mu Uchwałą Rady Miasta i Gminy Dolsk odznakę „Za zasługi dla Miasta i Gminy Dolsk”. Wręczenia pamiątkowej odznaki dokonał Burmistrz Henryk Litka wspólnie z Przewodniczącym Rady - Panem Zbigniewem Kierzkowskim oraz Lilianą Lenarczyk – Żurczak Zastępcą Burmistrza Miasta i Gminy Dolsk.

 

Burmistrz Noordenveld nie krył zaskoczenia i radości z tak wielkiego wyróżnienia i obiecał, że dołoży wszelkich starań, by nasza współpraca dalej owocnie się rozwijała.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Przekazanie wozu strażackiego

 

W piątek o godz. 930 przed strażnicą OSP w Dolsku, w obecności m.in. Burmistrza Dolska Henryka Litka, Przewodniczącego Rady - Zbigniewa Kierzkowskiego, Prezesa Zarządu Miejsko-Gminnego Związku OSP – Stanisława Porzucka, Komendanta Miejsko-Gminnej OSP – Andrzeja Ratajczaka oraz pozostałych członków Zarządu Miejsko-Gminnego Związku OSP z terenu całej gminy Dolsk, nastąpiło uroczyste przekazanie holenderskiego specjalistycznego wozu strażackiego, przeznaczonego do służby.

 

Moment przekazania kluczyków był bardzo symboliczny – dolscy strażacy w podziękowaniu za samochód przekazali swoim holenderskim kolegom wizerunek św. Floriana, by chronił ich w codziennej służbie.

 

Burmistrz dziękując za taki gest przyjaźni, wyraził przekonanie, że strażacy pełniąc służbę w nowym pojeździe będą nadal godnie reprezentować Gminę, a pojazd przyczyni się do osiągania jeszcze lepszych wyników w pracy, poprawi komfort wykonywania zadań oraz zwiększy ich bezpieczeństwo.

 

W czasie tego krótkiego pobytu zdążyliśmy pochwalić się i pokazać nowe inwestycje gminne. Szczególny podziw wzbudziło boisko sportowe powstałe w ramach projektu „Orlik 2012” oraz droga Drzonek-Wieszczyczyn.

 

Gościliśmy także z wizytą na plebanii Kościoła pw. św. Michała Archanioła w Dolsku, gdzie podziwiano unikatowe freski, a na koniec udaliśmy się do Małachowa. Tam, przy strażnicy OSP, holenderscy strażacy z zachwytem oglądali sikawkę konną – warto przypomnieć, że podczas tegorocznych VI Europejskich i IX Krajowych Zawodach Sikawek Konnych rozgrywanych w Cichowie, Ochotnicza Straż Pożarna Małachowo, zajęła I miejsce za najstaranniej dobrane i utrzymane konie. Nie obyło się bez pamiątkowych zdjęć.

 

Żegnając się życzyliśmy Holendrom bezpiecznego powrotu do Noordenveld i kolejnego wspólnego spotkania.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Opublikowano dnia 14-09-2009 r.