GMINA DOLSK

Herb Gminy Dolsk


Temat: Wędrowała koza biała...
Wędrowała koza biała...

 

 

 

 

„WĘDROWAŁA KOZA BIAŁA”

               ..... I DO DOLSKA ZAWITAŁA

 

 

Po długiej wędrówce, pełnej przygód, figli i niespodzianek zawitała wreszcie „kózka biała” do bram naszego miasta. W piękny, słoneczny, wrześniowy dzień, w całej swojej krasie stanęła na dolskim rynku...

 

„W mig skrzyknęli się Dolszczanie.

Urządzili powitanie.

Rozpoczęły się owacje,

wiwaty i gratulacje...”

 

Kózkę witali śpiewem i tańcem przedszkolacy, uczniowie szkół podstawowych i gimnazjaliści, którzy w krótkim przedstawieniu opowiedzieli historię jej wędrówki. Do wspólnej zabawy przyłączyli się licznie przybyli mieszkańcy. Wśród gości wyrażających radość z dzisiejszego wydarzenia byli m.in. Burmistrz Miasta i Gminy Dolsk – Henryk Litka, Przewodniczący Rady Miasta i Gminy Dolsk - Zbigniew Kierzkowski wraz z Radnymi oraz osoby w szczególny sposób związane z „dolską kozą” - Pani Aleksandra Petrusewicz autorka bajki „Wędrowała koza biała”, Pani Barbara Siwińska główna inicjatorka powstania bajki, oraz Pan Piotr Garstka artysta rzeźbiarz.

 

Pomysł, by sympatyczna kózka została przyjęta jako maskotka Dolska, pojawił się w 2008 roku.

 

Podczas inauguracji roku jubileuszowego - w Noc Sylwestrową 2008/2009 -maskotka po raz pierwszy została zaprezentowana mieszkańcom i przyjęta z wielkim entuzjazmem.

 

16 lutego 2010 roku - dokładnie „w podkoziołek” ukazała się bajka o dolskiej kozie pt. „Wędrowała koza biała”.

 

„...Od tej pory naokoło

Porobiło się wesoło...”

 

Nie pozostało bowiem nic innego, jak dobrze przygotować się na powrót kózki tam, gdzie jej miejsce. Stanęliśmy na wysokości zadania - przepiękna aranżacja rynku, wspaniały klimat i niezapomniana atmosfera to wszystko było dzisiaj w Dolsku.

 

Czuwali nad tym Daria Rosiak – Dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Dolsk oraz Witold Opielewicz Kierownik Miejsko-Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Dolsku.

 

Zapraszam wszystkich do galerii zdjęć, one najlepiej pokażą co działo się dzisiaj na rynku w Dolsku.

 

„W środku rynku pomnik wielki.

Dolskiej Kozy, Żywicielki.

Ich kochanej. Pomnik z różą...”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Opublikowano dnia 23-09-2010 r.