28-08-2006 r. Wersja do wydruku  

Wizyta w Międzylesiu

 

 

 

 

 

 

W dniach 26-27 sierpnia 2006 r. przebywała w zaprzyjaźnionej gminie Międzylesie ponad 40- osobowa delegacja gminy Dolsk. W skład delegacji wchodzili członkowie chóru „Lutnia”, przedstawiciele Koła Emerytów i Rencistów, oraz 10- osobowy zespół taneczny uczniów Szkoły Podstawowej w Dolsku. Do Międzylesia wyjechała też Komisja Oświaty, Kultury i Sportu. Na czele delegacji stał Burmistrz Dolska Henryk Litka. Po przywitaniu przez Burmistrza Międzylesia Tomasza Korczaka, przewodniczącego Rady Gminnej Jerzego Marciniaka oraz radną Barbarę Faron delegacja została zakwaterowana w przygranicznym domu wypoczynkowym w Niemojowie. Następnie w towarzystwie Pani Barbary Faron (która pełni tez obowiązki Przewodniczącej Koła Emerytów i Rencistów w Międzylesiu) grupa udała się do Czech, gdzie zwiedzano Muzeum Rzemiosła i Przemysłu w Letohradzie , zaporę wodną w miejscowości Pastwiny , oraz klasztor w Kralikach. Dużą niespodzianka było tu spotkanie miejscowego- polskiego księdza, który bardzo chętnie oprowadził całą grupę po klasztornych pomieszczeniach- przekazując przy tym bardzo wiele ciekawych informacji.

 

Wieczorem delegacja wróciła do Niemojowa. Następnego dnia (niedziela) zwiedzano okolice Niemojowa – po polskiej i po czeskiej stronie. Na godz. 12.00 delegacja z Dolska udała się na główny punkt odwiedzin- dożynki gminne, które odbywały się w miejscowości Gajnik.

 

Po mszy polowej i obrzędach dożynkowych odbyły się występy artystyczne. Występowały dzieci ze Szkoły Podstawowej w Dolsku, dając popis tańca ludowego oraz współczesnego. Swoje możliwości przedstawił również chór „Lutnia”. Na zakończenie swojego występu prezes chóru Pani Krystyna Trybuś wręczyła Burmistrzom Międzylesia i Dolska pięknie przygotowane świece, które zostały przekazane w roku 10-lecia współpracy międzygminnej wraz z prośbą „aby współpraca i przyjaźń między mieszkańcami obu gmin nigdy nie zgasła”. Oba nasze zespoły zostały nagrodzone dużymi brawami. Dolszczanie mogli obejrzeć występy mieszkańców poszczególnych wsi gminy Międzylesie. Burmistrz Dolska stanął na czele komisji oceniającej kunszt wykonania wieńców żniwnych.

 

Ok. godz. 16.00 delegacja z Dolska wyruszyła w drogę powrotną. Po drodze była jeszcze możliwość krótkiej wizyty w Międzygórzu (wodospad Wilczki). Ok. godz. 22.00 w dobrych nastrojach delegacja wróciła do Dolska. Wyjazd ten został zorganizowany przez Urząd Miasta i Gminy przy pomocy Komisji Oświaty, Kultury i Sportu Rady Miasta i Gminy.

 

Koszty wyjazdu zostały pokryte w części z opłat uczestników, w części natomiast z funduszy: (o które UMiG wystąpił) „Programu wyrównanie szans edukacyjnych dzieci i młodzieży w 2006 roku”. Z funduszy tego programu dojdzie również do skutku wyjazd do partnerskiej gminy Nordenveld w Holandii w dniach 22-25 września 2006 r.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


.: Powrót :.
Wszelkie prawa zastrzeżone  © 2006 - Urząd Miasta i Gminy Dolsk       Kontakt: umig@dolsk.pl
Ten serwis korzysta z plików cookies.       Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.