Miasto Dolsk
Dolsk jest jednym z najmniejszych miasteczek w województwie wielkopolskim. Położony w dolinie na przesmyku między jeziorami: Dolskim Wielkim i Dolskim Małym oraz przy drodze Poznań - Rawicz. Brak przemysłu oraz ładne położenie wśród jezior Pojezierza Krzywińskiego i zalesionych wzniesień Pagórków Dolskich nadają mu duże walory turystyczne.
Nazwa miejscowości związana jest z jej położeniem, w obniżeniu terenu, w dole. Pierwsza nazwa notowana w 1136 r. i brzmiała ona Dolsko. Liczne znaleziska archeologiczne z wczesnego średniowiecza świadczą, że rejon Dolska był intensywnie zasiedlany. Jego początków być może należy szukać przy brzegu jeziora Dolskiego Małego, gdzie do XIX wieku znajdowały się ślady grodziska.
W XI/XII wieku powstała tu osada targowa na ważnym szlaku handlowym z Poznania na Śląsk. Pierwszy raz wspomniana w 1136 r. w bulli gnieźnieńskiej papieża Innocentego II jako posiadłość arcybiskupów gnieźnieńskich. Prawa miejskie, średzkie otrzymał w 1359 r. z przywileju króla Kazimierza Wielkiego. Od połowy XIII wieku do 1798 r. Dolsk należał do biskupów poznańskich i był ośrodkiem klucza ich majątków. W mieście znajdował się dwór biskupi wzmiankowany już w 1293 r., rozbudowany w XVIII wieku. Dwór szczególnie wyróżniany przez biskupa Teodora Kazimierza Czartoryskiego posiadał flotyllę na jeziorze oraz winnice na wzgórzach. W tej miejscowości w 1866 r. powstało pierwsze w Wielkopolsce Kółko Rolnicze. Dolsk zachował dawny małomiasteczkowy układ urbanistyczny z rynkiem przeciętym starym szlakiem handlowym i przedmieściami na stokach wzniesień.
Zwiedzając Dolsk warto odwiedzić Izbę Regionalną oraz zapoznać się z bogatą ofertą Miejsko – Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji.
Od lat powodzeniem wśród mieszkańców gminy i okolic cieszy się festyn kulturalny Kozi Jarmark. Jak co roku pojawia się szereg stoisk wystawowych, handlowych i gastronomicznych, a rękodzielnicy mają okazję pokazać swoje wytwory. Natomiast na scenie prezentują się lokalni artyści oraz zaproszeni goście.
Od 1994 r. w Dolsku odbywa się Memoriał im. Michała Stryczyńskiego. Jest to bieg uliczny zorganizowany w celu uczczenia pamięci zmarłego nauczyciela wychowania fizycznego. W biegu biorą udział dzieci, młodzież jak i dorośli.
Obchody Dni Ziemi Dolskiej „Wianki” tradycyjnie już rozpoczynają letni okres wakacji w regionie dolskim. Podczas tego festynu na scenie występują lokalni artyści oraz zaproszeni goście. Od 2019 roku wręczane są wyróżnienia „Róże Dolska”. Są to nagrody dla osób, stowarzyszeń zespołów, które przyczyniły się do rozwoju i promocji naszej gminy.
Zgodnie z tradycją na festynie powołana kapituła wybiera najpiękniejsze wianki. Impreza trwa do późnych godzin nocnych i zakończona jest zjawiskowym pokazem sztucznych ogni.
Źródła tekstu:
- Zbigniew Szmidt, Atrakcje turystyczne ziemi śremskiej
- Zdzisława Dłużak, Dolsk moje miasto